Od 26 kwietnia 2023r pracownicy będą mogli korzystać z pięciu dni urlopu opiekuńczego oraz dwóch dni zwolnienia w przypadku działania siły wyższej, w nagłych potrzebach rodzinnych. Wprowadzenie takich zmian do Kodeksu pracy wymusiła unijna dyrektywa w sprawie work-life balance. 

Jak  skorzystać  z  urlopu  opiekuńczego?

Po zmianach pracownicy zyskają czas wolny, który będą mogli poświęcić na pomoc np. niesamodzielnym członkom rodziny. Chodzi o urlop opiekuńczy w wymiarze pięciu dni rocznie. W przeciwieństwie do wypoczynkowego będzie on bezpłatny. Nowy urlop ma być udzielany w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia członkowi rodziny (rodzicom, dzieciom lub małżonkowi) albo osobie, która mieszka z pracownikiem, wymagającej opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Aby uzyskać urlop opiekuńczy, będzie trzeba złożyć wniosek w formie papierowej lub elektronicznej, najpóźniej w dniu poprzedzającym skorzystanie z urlopu. 

Dwa  dni  wolnego  na  pilną  sprawę  rodzinną.

Kolejne dodatkowe dwa dni wolnego będzie można zyskać, korzystając ze zwolnienia z pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika. Czas takiego zwolnienia – w przeciwieństwie do urlopu opiekuńczego – będzie płatny, ale w wysokości połowy przysługującego wynagrodzenia. Omawiane wolne będzie można wykorzystać w dniach (dwa dni rocznie) lub w godzinach (16 godzin). Zdecyduje o tym sam pracownik w pierwszym wniosku o udzielnie zwolnienia złożonym w danym roku kalendarzowym. Jeśli zawnioskuje o czas wolny w godzinach (np. pięć godzin), to pozostały wymiar (11 godzin) do końca roku też powinien wykorzystać w godzinach. Firma będzie musiała udzielić omawianego zwolnienia, jeśli pracownik złoży wniosek najpóźniej w dniu korzystania z niego.

Źródło: Business Insider

 

Reklama

ZAPRASZAMY

DO NASZYCH POKOI

POKOJE.ZAKOPANE.PL

Statystyki strony

11558263
Dziś
Wczoraj
Ten tydzień
Poprzedni tydzień
W tym miesiącu
Poprzedni miesiąc
Od początku
2087
6031
8118
11508769
176374
170858
11558263